Haber

Katar ve Yemen, İsrail Bakanının Gazze’ye Nükleer Bomba Çağrısını Kınadı

Katar ve Yemen, aşırı sağcı İsrail Kültür Mirası Bakanı Amihai Eliyahu’nun “abluka altındaki Gazze Şeridi’ne nükleer bomba atılmasının olasılıklardan biri olduğu” yönündeki açıklamalarını kınadı ve uluslararası topluma Filistinlileri korumaya çağrıda bulundu.

Katar ve Yemen dışişleri bakanlıkları İsrailli bakanın bu sözlerine yazılı açıklamalarıyla tepki gösterdi.

Katar’dan yapılan açıklamada, “İsrailli bakanın Gazze’ye nükleer bomba atılması çağrısının şiddetle kınandığı ve bunun savaş suçlarının işlenmesini tehlikeli bir şekilde teşvik ettiği” belirtildi.

Açıklamada, İsrail hükümetinin, Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırarak yalnızca tehditlerine yanıt verdiği belirtilerek, “(Eliyahu’nun) nefret dolu ve provokatif açıklamaları, İsrail hükümetinin işgal altındaki Filistin topraklarında gerilimi tırmandırma politikasının bir uzantısıdır.”

Açıklamada, Gazze’de abluka altındaki Filistinlilerin korunması için uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Yemen Dışişleri Bakanlığı, Eliyahu’nun açıklamalarını kınadı ve bunların benzeri görülmemiş düzeyde bir nefret ve aşırılığı yansıttığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, uluslararası topluma Filistin halkına yönelik ırkçı ve provokatif söylemlere ve suçlara son verilmesi çağrısında bulundu.

Eliyahu katıldığı bir radyo programında nükleer silah kullanımının Gazze için olasılıklardan biri olduğunu söyledi.

Bu açıklamanın ardından Başbakan Binyamin Netanyahu, Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırdı.

Eski Başbakan Yair Lapid, Netanyahu’yu Eliyahu’yu görevinden almaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu