Haber

Kurulduğu dönemde ABD’nin en değerli girişimi seçilen WeWork iflas başvurusunda bulundu.

13 yıl önce kurulduğunda ortak çalışma ve paylaşımlı ofis alanı şirketlerinin öncüsü olan ABD merkezli WeWork, iflas başvurusunda bulundu. Şirketin böylece borçlarını nasıl yeniden yapılandıracağını planlarken faaliyetlerine devam etmesi planlanıyor.

HİSSELER YÜZDE 98,5 KAYBETTİ

Japonya Japonya merkezli yatırım şirketi SoftBank Group’un sahibi olduğu WeWork’un hisseleri bu yılın başından bu yana yüzde 98,5 oranında düştü. WeWork’un iflas başvurusu, onun Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dışındaki ülkelerdeki faaliyetlerini etkilemeyecektir.

PAHALI KİRA SÖZLEŞMELERİ YENİDEN MÜZAKERE EDİLECEK

WeWork’un yüzde 60 hissesine sahip olan ve şirkete milyarlarca dolar yatırım yapan SoftBank, WeWork’un değerli kira sözleşmelerini yeniden müzakere etmeden ayakta kalamayacağı sonucuna vardı. Böylece şirket, kuruluşundan bu yana ana hissedarlarına olan borcunu yeniden yapılandıracak.

WeWork, pandemiyle birlikte insanların evden çalışmaya başlaması nedeniyle değerli kira anlaşmaları ve kurumsal şirketlerin sözleşmelerini feshetmesi nedeniyle kar elde etmekte zorlanıyor. Şirket, açtığı iflas davasında varlık ve yükümlülüklerinin 10 ila 50 milyar dolar arasında değiştiğini belirtti.

ABD’NİN EN DEĞERLİ GİRİŞİMİ OLDU

Kurucusu Adam Neumann şirketi ilk açtığında WeWork, 47 milyar dolarlık değerlemeyle ABD’nin en pahalı kuruluşuydu. SoftBank gibi saygın şirketlerden veya JPMorgan Chase gibi büyük bankalardan yatırım alan şirket, kar elde edememesine rağmen Neumann’ın hızlı büyüme stratejisi ve tuhaf davranışları nedeniyle ilgi odağı oldu. Şirketin 2019 yılında halka açılmasının ardından Neumann, şirketin yönetiminden çıkarıldı.

Apple, Neumann’ın hikayesini WeCrashed adlı bir diziye uyarladı. Neumann’ın ayrılmasının ardından SoftBank yatırımını ikiye katladı ve yeni bir CEO atadı. WeWork, son aylarda borçlarını yeniden yapılandırmak için görüşmeler yapıyordu ancak bunlar iflas başvurusunda bulunmasını engellemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu