Yaşam

Kuş gözlemcisi Alper Tüydeş, deprem bölgesinde sahipsiz kalan güvercinlere sahip çıkıyor.

Bursa’nın Karacabey ilçesinde yaşayan ve aynı zamanda güvercin yetiştiricisi olan yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş, depremlerin ardından Bursa’da afet bölgesine yönelik yardım çalışmalarına katıldı.

İlk depremlerden birkaç gün sonra görev yaptığı Karacabey Belediyesi’nin görevlendirmesiyle Hatay’a gelen Tüydeş, televizyon ekranlarında enkazın üzerinden uçan güvercinleri görünce yardım edilmesi gerektiğini düşündü.

Kümesleri yıkılan ve sahipsiz bırakılan kuşlara bakar

Enkazları tek tek ziyaret eden Tüydeş, depremde kümesleri yıkılan ya da sahiplerinin bakamadığı kuşları yaşatmaya çalışıyor.

Yakalayabildiği kuşları kafeslere koyarak yetkililere teslim eden ve tekrar sahiplenilmesi için çalışan Tüydeş, ulaşamadığı kuşlar için bölgeye mama bırakıyor.

“Kuruluşlara elimizden geldiğince yardımcı olduk”

Alper Tüydeş, deprem olduğunda tüm Türkiye gibi kendisinin de yas tutulduğunu söyledi.

Hatay’ı çok sevdiğini ve ikinci memleketi olarak gördüğünü anlatan Tüydeş, şöyle konuştu:

“Depremin olduğu ilk andan itibaren burada yaşananları hep ekran karşısında hüzünle izledik. Elimizden bir şey gelmiyordu. Bursa’da örgüt.”

söz konusu.

“Onlar da can taşıyor”

Tüydeş, Hatay, Adana, Osmaniye, Gaziantep gibi illerde güvercin yetiştiriciliğinin çok yaygın olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yetiştiricilerin yetiştirdiği kuşların birçoğu, kümesleri, evleri yıkıldı, sahipleri çöktü ya da kendi kederlerine düştüler, doğal olarak kendi dertlerine düştüler. Ortada. Bu konuda bir şeyler yapabilirim diye düşündüm.”Kedi köpek bakanlar var, büyükbaş küçükbaş hayvan besleyenler var ama güvercinlik biraz teknik isteyen bir alan. Bu konuda tecrübeli olduğum için bölgeye geldim.”

haber-korgan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu